اخبار شهرستان

توزيع ۴۰۰۰ اصله نهال توت اصلاح‌شده بین «نوغان‌داران» سوادکوه‌ شمالی

به گزارش شیرگاه خبر، قاسم حکمت‌شعار در گفت و گو با خبرنگار ما اظهار کرد: ۴۰۰۰ اصله نهال توت اصلاح شده با هدف توسعه پرورش کرم ابریشم بین نوغانداران شهرستان سوادکوه شمالی توزیع شد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سوادکو‌شمالی گفت: پرورش کرم ابریشم در شهرستان سوادکوه‌شمالی به ویژه منطقه لفور با دارا بودن قدمت چند ‌صد‌ساله، با مزیت مدّت زمان کوتاه پرورش کرم ابریشم و قیمت مناسب فروش پیله در سال های اخیر، مدیریت توسعه كشاورزی پایدار و اقتصاد مقاومتی، امکان بکار‌گیری بخش غیر‌فعال جامعه روستایی را فراهم نموده است.

حکمت‌شعار گفت: در سال ۹۹ تعداد ۱۷۹ نوغاندار با ۲۳۹ جعبه حدود ۹ تن پیله تر تولید کردند که انتظار می‌رود این رقم در سال جاری افزایش یابد.

وی در ادامه افزود: با توجه به توزیع نهال های توت توسط جهاد کشاورزی شهرستان طی پنج سال گذشته در منطقه لفور شهرستان و استقبال مناسب پرورش نوغان در این منطقه، با هماهنگی واحد باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان امسال نیز تعداد ۴ هزار اصله نهال توت بصورت رایگان بین نوغانداران شهرستان توزیع شد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سوادکوه‌شمالی در ادامه گفت: طی دو سال اخیر با تلاش های مستمر کارکنان مدیریت و مرکز نوغان داری، این فعالیت جان دوباره ای گرفته و پرورش نوغان به عنوان شغل مکمل برای خانوارها، ایجاد اشتغال را به همراه داشته و تعداد بیشتری از روستاییان برای تأمین امرار معاش خود این صنعت را وارد چرخه زندگی خود نموده تا هم ایجاد اشتغال برای خود و علاقمندان به آن داشته باشند و هم بتوانند در حفظ و ارتقاء این صنعت کوشا باشند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا