خانه / اخبار شهرستان / از فعالیت ۱۹۰ اقامتگاه بوم‌گردی در مازندران تا ریزش مسافر در دوران کرونایی

از فعالیت ۱۹۰ اقامتگاه بوم‌گردی در مازندران تا ریزش مسافر در دوران کرونایی

ویروس کرونا سبب شد سه ماه توقف در بخش گردشگری را شاهد باشیم. همین عامل ضربه سنگینی به سرمایه گذاران این صنعت در مازندران وارد کرد اما در یک ماه اخیر با رعایت پروتکل‌های بهداشتی وضعیت گردشگری مازندران ظرفیت پذیرش 50 درصدی مسافران را در اقامتگاه‌های استان دارد.

  به گزارش شیرگاه خبر ،در راستای آشنایی اهالی رسانه از زیر ساخت‌ها، تاسیسات گردشگری و صنایع دستی مازندران و روند رعایت پروتکل‌های بهداشتی پساکرونا در این بخش تور رسانه‌ای توسط اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران برگزار شد که ۲۵ خبرنگار از مرکز استان از برخی اماکن گردشگری غرب استان بازدید داشتند.

بازدید از اقامتگاه‌ بوم گردی “خان‌سِرِه” (خانه خان) در شیرگاه، کارگاه سفالگری “زیبا سرامیک” در آمل، مرکز سرگرمی تفریحی “دیدی” در ایزدشهر، هتل ۵ ستاره در حال ساخت “آراز” در نوشهر، کاخ “چای خوران”، اقامتگاه بوم گردی “ننِه گل اَبرو” و موزه مجسمه و طراحی لباس در چالوس، هتل “ونوس پلاس” نمک آبرود و مجتمع گردشگری “سیمرغ” در محمودآباد به ترتیب از ۷ صبح شروع و تا ساعات پایانی روز پنج شنبه پنجم تیرماه سال ۱۳۹۹ هم تور یک‌روزه خبرنگاران پایان یافت.

اتوبوس تور خبرنگاران ساعت ۶ و نیم صبح روز پنج شنبه از مقابل اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری حرکت کرد و ۴۵ دقیقه بعد به شیرگاه رسید.

ابتدای بازدید از خان سِرِه (خانه خان) بود که به گفته لیلا شیرکش مدیر این اقامتگاه بوم‌گردی این مکان در گذشته خانه خان شیرگاه بود که بعد از بازسازی به محل اقامتگاه بوم‌گردی تبدیل شد.

خان سره لوکیشن ساخت سریال پایتخت دو بود که به عنوان خانه «نقی معمولی» شهرت پیدا کرد سبب شد تا مسافران و گردشگران بومی و غیربومی از این اقامتگاه بازدید داشته باشند.

*رعایت پروتکل بهداشتی در پذیرش مسافران

بعد از سه ماه که کویید ۱۹  راه‌های ورود مسافران به شهرها و استان‌های کشور را محدود کرد حدود یک ماهی است که مازندران برخلاف مدت مشابه سال قبل در تابستان امسال رنگ مسافر را به خود دید اما استقبال گردشگران داخلی به اندازه‌ای نیست که رضایت سرمایه‌گذاران را جلب کند.

صبحانه بسته‌بندی شده، سفره یکبار مصرف و چای در لیوان‌های کاغذی در نگاه اول با میزبانی در اقامتگاه‌های بوم‌گردی تناقض داشت که در این خصوص شیرکُش می‌گوید: به منظور رعایت موازین بهداشتی در حین و بعد از کرونا مجبوریم از ظروف یکبار مصرف استفاده کنیم و رعایت پروتکل بهداشتی سبب شد ظرفیت پذیرش مسافر به نصف برسد.

وی با بیان اینکه خان سره محل برگزاری آیین‌های سنتی منطقه است، می‌افزاید: تاکنون برای پیشبرد اقامتگاه بوم‌گردی تسهیلاتی از میراث فرهنگی دریافت نکردیم عایدات ناشی از فروش محصولات خانگی و صنایع دستی که توسط زنان خود سرپرست در این مکان صرف کمک به این اقشار می‌شود.

انصار حسینی فرماندار سوادکوه شمالی، امام جمعه و رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری  سوادکوه شمالی نیز به منظور خیرمقدم ‌گویی اهالی رسانه به خان سره آمده بودند انصار حسینی به ظرفیت‌های گردشگری سوادکوه شمالی اشاره می‌کند و می‌گوید: روستای عالم‌کلا از مناطق نمونه گردشگری است؛ در دو سال گذشته با همکاری بنیاد مسکن، بخشداری و میراث فرهنگی در این منطقه اتفاقات خوبی رقم خورد.

وی رسانه‌ها را در معرفی اماکن گردشگری استان موثر می‌داند و می‌افزاید: سه سد سنبل رود، سد زمزم برنجستانک و سد آیت‌الله صالحی مازندرانی که در حال بهره‌برداری است ظرفیت‌های خوب گردشگری در سوادکوه شمالی محسوب می‌شود.

در این فم تور هر منطقه و اماکنی که مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفت نماینده بخشی از ظرفیت‌های گردشگری استان مازندران بود که توسط میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اهالی رسانه استان پیوند خورد.

*حفظ گردشگری منوط به توسعه پایدار است
مهران حسنی معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران نیز با تاکید براینکه در دوران کرونا و پساکرونا سفری برای ما اهمیت دارد که با پروتکل بهداشتی همراه باشد، می‌گوید: در بحث گردشگری باید به توسعه پایدار توجه شود زیرا صنعت گردشگری ناشی از نیازهای درونی انسان است که ناچار به انتخاب و سفر کردن منتج می‌شود.

وی با اشاره به اینکه این فم تور به منظور آشناسازی رسانه‌ها با تاسیسات گردشگری استان صورت گرفت، می‌افزاید: میان رسانه و گردشگری پیوند ناگسستنی وجود دارد. به طور مثال خان سره که انتخاب اول برای بازدید بود به عنوان لوکیشن سریال پایتخت توانست از طریق رسانه ملی شیرگاه را به کشور معرفی کند.

حسنی با تأکید براینکه انتظار اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری از رسانه‌ها این است تا در دوران کرونا و پسا کرونایی مقاصد گردشگری را با رعایت پروتکل بهداشتی به هموطنان معرفی کنند، اظهار می‌کند: توسعه پایدار گردشگری منوط به سه اصل حفظ محیط زیست، منابع و حرمت جوامع میزبان است تا استان گردشگرپذیر داشته باشیم.

*ریزش مسافر بعد از کرونا

در حین سفر یک روزه زینب سیفی از تورگردان‌های مازندران در گفت‌وگویی که با یکی از خبرنگاران داشت از ریزش مسافر در تورهای مسافرتی اشاره داشت؛ او می‌گوید: هم اکنون که در دوران کرونا به سر می‌بریم با ریزش مسافر مواجه‌ایم اغلب گردشگران داخلی علاقمند به سفر با تورهای یک‌روزه هستند.

سیفی با اعلام اینکه هنوز ورودی برخی از روستاها و اماکن تفریحی طبیعی مانند شاهان دشت بسته است، می‌افزاید: کرونا سبب شد تا با افزایش نرخ خودروهای حمل و نقل مسافر مواجه شویم و این عامل انتخاب مقاصد سفرهای نزدیک را بیشتر کرد حتی تورهای داخلی به یک چهارم ظرفیت رسید.

* صادرات ظروف سرامیک نیازمند شرکت حمل و نقل مناسب

معرفی تولیدات کارگاهی صنایع دستی منطقه ظرفیت مناسبی برای جذب گردشگر است به این دلیل شهرک صنعتی صالحی در مسیر آمل از دیگر انتخاب‌هایی بود که خبرنگاران از کارگاه تولید ظروف سرامیک بازدید داشتند.

کارگاه تولید ظروف و محصولات سرامیکی زیبا با مدیریت میثم ناصرنژاد و خواهرش اداره می‌شود، ناصرنژاد می‌گوید: از هفت سالگی سفالگری را شروع کردم از  سال ۱۳۸۰ به طور حرفه‌ای وارد این کار شدم و از سال ۱۳۹۰ با همراهی خواهرم در آمل کارگاه سفالگری زیبا را راه‌اندازی کردیم.

ناصرنژاد که رشته تحصیلی دانشگاهی خود را متناسب با حرفه خود می‌داند، می‌افزاید: ۱۲۷ نوع ظروف در ۶۰۰ طرح و رنگ تولید می‌شود که تاکنون برای ۱۲ نفر اشتغال مستقیم هشت نفر اشتغال خانگی ایجاد شد.

وی با بیان اینکه در بازاریابی تولیدات این کارگاه موفق هستیم، تصریح می‌کند: عرضه محصولات به صورت عمده وارد بازار می‌شود در صورت فعال بودن شرکت حمل و نقل مناسب ظرفیت صادرات به کشورهای همسایه را خواهیم داشت.

ناصرنژاد با اشاره به اینکه در تامین مواد اولیه با مشکل مواجه‌ایم و با تحریم‌ها و شیوع ویروس کرونا شدت بیشتری پیدا کرد، می‌افزاید: پرونده کارگاه تولیدی سرامیک زیبا در مرحله پایانی صدور مجوز استاندارد ایران قرار دارد تا محصولات به اتحادیه اروپا صادر شود.

بنا به گفته مهران حسنی معاون گردشگری استان مازندران، محصول گردشگری تمام تجربه‌های یک گردشگر از زمان شروع تا پایان سفر است؛ از بازدید کارگاهی تا خرید سوغات، این بسته می‌تواند در مدت سفر نیاز مشتری و گردشگر را برآورده کند.

*دیدنی‌های “دیدی”

بازدید از مرکز سرگرمی، تفریحی و گردشگری دیدی که در ایزدشهر قرار دارد اثر۴۰ ساله “علی توسلی” است به صورت خصوصی در مساحت ۳ هزار و ۶۰۰ متری در سه طبق که شامل مرکز خرید، کتابخانه، گالری و رستوران است اداره می‌شود.

توسلی که دانش آموخته نفت است فضایی را در شمال کشور ایجاد کرد تا گردشگران و مسافران بتوانند از دستاوردهای آموزشی، هنری و علمی هنرمندان بهره‌مند شوند.

دیدی موزه هنرهای تجسمی هنرمندانی است که اثر خود را با برداشت آزاد در اختیار مخاطبان خاص قرار داده است. این مرکز هنری و سرگرمی ۱۳۰ شغل به صورت مستقیم ایجاد کرد.

به گفته راهنمای موزه، گالری دیدی به طور کامل برای مقابله با کرونا ضد عفونی شده است و هر تازه واردی باید با رعایت پروتکل‌های بهداشتی وارد این مرکز شود.

*آراز نام اَرَس است که به خزر رسید

هتل پنج ستاره آراز با مدیریت حمید کبیری مدیر گروه صنعتی کبیر از سرمایه‌گذاران در حوزه عمرانی و گردشگری است که پروژه هتل پنج ستاره آراز شاخص کشوری است.

کبیری اجرای پروژه آراز در ساحل نوشهر را از سال ۱۳۹۲ شروع کرد این پروژه یک هزار میلیارد تومانی که بدون تسهیلات بانکی احداث شده است طبق زمان تعیین شده در سال ۱۴۰۰ به بهره برداری می‌رسد.

به گفته مدیر گروه صنعتی کبیر هتل آراز در زمین ۵۰ هزار متری ساحلی با سطح اشغال ۷ هزار و ۵۰۰ متر زیر بنای نهایی ۱۳۰ هزار متر،