امروز شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱| ۰۱:۰۰:۳۶

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

شما اینجا هستید |

صفحه اصلی » عمومی » آیت الله شهید قاسمی ؛ از ۱۵ خرداد ۴۲ تا نمایندگی مردم ساری و شهادت در ۷ تیر ۶۰

تیر ۷, ۱۳۹۹ تاریخ انتشار

adminنویسنده

3229کد مطلب

106تعداد نمایش

بدون دیدگاهتعداد نظرات

آیت الله شهید قاسمی ؛ از ۱۵ خرداد ۴۲ تا نمایندگی مردم ساری و شهادت در ۷ تیر ۶۰

آیت الله شهید قاسمی ؛ از ۱۵ خرداد ۴۲ تا نمایندگی مردم ساری و شهادت در ۷ تیر ۶۰

به گزارش  شیر گاه خبر نقل ازشمال نیوز : همزمان با سالروز شها دت آیت الله شهید قاسمی نماینده مردم ساری در مجلس شورای اسلامی که همراه با دکتر بهشتی و یاران باوفایش در هفتم تیر به شهادت رسید ، خلاصه ای از زندگی ارزشمند این شهید گرانقدر منتشر می شود : « من المؤمنين رجال صدقو ما عاهدو الله عليه فمنهم من قضي نحبه و منهم من ينتظر و ما بدلو تبديلا » شهید شیخ عبدالوهاب قاسمی(ره)، در یکم...

به گزارش  شیر گاه خبر نقل ازشمال نیوز : همزمان با سالروز شها دت آیت الله شهید قاسمی نماینده مردم ساری در مجلس شورای اسلامی که همراه با دکتر بهشتی و یاران باوفایش در هفتم تیر به شهادت رسید ، خلاصه ای از زندگی ارزشمند این شهید گرانقدر منتشر می شود :

شهید عبدالوهاب قاسمی قربانی حقوق‌بشر آمریکایی+عکس‌خبر

« من المؤمنين رجال صدقو ما عاهدو الله عليه فمنهم من قضي نحبه و منهم من ينتظر و ما بدلو تبديلا »

شهید شیخ عبدالوهاب قاسمی(ره)، در یکم مهرماه سال ۱۳۱۲ شمسی در روستای «لفورک» از توابع منطقه محروم و عالم پرور لفور، شهر شیرگاه از توابع شهرستان سوادکوه شمالی متولد شد.

اجداد و نياكان شهيد حجتالاسلام قاسمي :

بيت و خاندان شهيد قاسمي رضوان الله عليه از بيوت اصيل سوادكوه مازندران مي باشد و در سلسله آباء و اجداد و نياكان اين خانواده ي بزرگ ، رجال ديني و سياسي و نظامي هم بودهاند. كه هر يك در عصر خود در ساختن تاريخ كشور ، نقش و اثر ارزندهاي داشتهاند. مانند حاج عزيز اله قاسمي ، آيت اله حاج حسين فرقاني ، ثقهالاسلام شيخ ابوالقاسم سوادكوهي ، آيت اله حاج ميرزا صفا سوادكوهي ، خلد آشيان محمدخان دادو ، مهدي خان دادو و حسن خان دادو كه هر سه نفر در عصر كريم خان زند استاندار مازندران بودند و به دست ياغيان قاجار كشته شدند.

تحصيلات شهيد حجتالاسلام قاسمي :

شهيد حجت الاسلام قاسمي در پنج سالگي ، قرآن را دلربا تلاوت مي كرد.
شهيد قاسمي در همان نوجواني نزد عموي بزرگوارش ، مقدمات علوم ادبيات عرب را آموخت.
شهيد قاسمي بعد از سپري شدن نوجواني ، در نزد افاضل حوزه علميه بابل ادامه تحصيل داد و در شمار طلاب علوم ديني قرار گرفت و سپس راهي تهران شد و در دو مدرسه شيخ ابوالحسن و حاج ميرزا ابوالفتح به تحصيل علوم ديني اشتغال داشت و در سال ۱۳۳۴ جهت تكميل تحصيلات علوم ديني راهي مشهد مقدس گرديد و در مدرسه مباركه سليمان خان رحل اقامت افكند.

15949

شهيد قاسمي بعد از پايان درس سطح ، به درس خارج اساتيد حوزه علميه مشهد و در محضر اساتيد و آيات عظام ، حضرت آيت الله سيدهادي ميلاني ، آيت الله حاج شيخ كاظم دامغاني ، حضرت آيت الله حاج آقا حسن قمي و حضرت آيت الله وحيد حضور يافت. اين شخصيت بزرگوار به خاطر استعداد ، هوش سرشار ، كوشش و تلاش پيگير و پرثمر خود در شمار شاگردان ممتاز درس آيت الله حاج شيخ هاشم قزويني اين عالم متفكر و فقيد زاهد و نيز آيت الله حاج سيد هادي ميلاني قرار گرفت و تا مرز اجتهاد پيش رفت.

شهيد قاسمي در زبان و ادبيات عرب تا حد استادي مهارت داشت و صاحب نظر بود.
شهيد قاسمي علاوه بر كسب موفقيت در علوم حوزوي ديپلم مدرسي را هم كسب نمود.

شهيد قاسمي ، فقه را به خوبي آموخته بود و از علم تفسير قرآن بهرهاي كافي داشت و قسمت مهمي از قرآن كريم را حافظ بود. علم حديث و توابع آن ، از تخصص او بود.

شهيد قاسمي ، سرودههاي بسيار زيباي خود را در دو جلد با خط زيبا بصورت دست نويس نوشته بود كه مامورين ساوا ؛ در تابستان ۱۳۵۷ به منزل ايشان يورش برده و آن دو جلد به همراه تعدادي از كتب ارزشمند و نوارهاي سخنراني او مورد دستبرد قرار دادند.

شهيد قاسمي ، مكاتيب و آثار قلمي بسياري داشت كه قسمتي از اين آثار ارزنده دستخوش تاراج مأموران ساوا ؛ قرار گرفت و قسمتي هم موجود است ولي متأسفانه به صورت پيش نويس باقي ماند. من الجمله :
۱ – جزواتي از آيات ، روايات ، اشعار و كلمات حكماء و عرفا و علما و شعرا
۲ – جزواتي در لطايف ادبي همراه با خاطراتي از حوادث و سوانح عمر
۳ – جزواتي در تقرير مباحث اصول فقه
۴ – جزواتي در تقرير مباحث فقه

مبارزات شهيد قاسمي :
مبارزات شهيد قاسمي عليه فسق ، استكبار ، تكاثر ، تفاخر ، غفلت ، تغافل ، جهل ، تجاهل و بالاخره فرياد براي احقاق حق و ابطال باطل از سال ۱۳۴۱ در مشهد مقدس به رهبري حضرت امام خميني (ره) آغاز شد.

شهيد قاسمي در زمره نخستين فريادگران حركت نهضت بود و آيت الله قمي او را طلبه اي فاضل و كوشا و موفق ميشناخت .

شهيد قاسمي نخستين شكار عمال منحوس پهلوي بود و بدنبال درگيري شديد با مأموران طاغوت و جلوگيري از تعرض آنان به منزل آيت الله قمي در مشهد مقدس در ماجراي ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ دستگير و بازداشت شد.

در ايام بازداشت، شكنجه هاي بسياري را شهيد قاسمي تحمل نمود كه يكي از آنها ، گذاردن كيسه هاي شن بر روي قفسه سينه اين شهيد بزرگوار بود كه منجر به شكسته شدن قفسه سينه آن و عدم مداوا در زندان بوده كه اين عارضه تا زمان شهادت همراه ايشان بود.

شهيد قاسمي در سال ۱۳۴۴ بر حسب دعوت جمعي از مؤمنين خطه مازندران و ساري و تاكيد علماي بزرگ وقت رضوان الله عليهم ، در شهر ساري رحل اقامت افكند و از زمان ورودش به ساري تا پيروزي انقلاب اسلامي ، با جوش و خروش فراوان و شجاعتي كم نظير اقدام به آگاهي و آشنائي مردم نسبت به دو قطب غرب و شرق و حكومت طاغوت نمود و درجريان مبارزات ، ۱۷ مرتبه دستگير و روانه كميته شهرباني كل كشور و زندان ساوا ؛ شد و اعدام اين شهيد بزرگوار در اوائل سال ۱۳۵۷ توسط طاغوت به نيروهاي امنيتي استان ابلاغ شده بود.

شهيد قاسمي در ادامه خدمات مذهبي و سياسي سفري به كويت بعنوان نماينده حضرت آيت الله العظمي وحيد داشت و سفري به سوريه و مصر و چند سفري هم به عربستان داشته است.

شهيد قاسمي با صداقت كامل در مسير اسلام ناب محمدي (ص) و ولايت فقيه حركت مي نمود و به هيچ فردي اجازه نمي داد تحت لواي اسلام و قرآن و نهضت امام (ره) رفتار تند و افراطي و خارج از شرع و موازين قانوني داشته باشد و با اينگونه افراد به طور جد برخورد مي نمود.

شهيد حجتالاسلام قاسمي به اصرار علما و متدينين در آخرين روز فرصت ثبت نام براي نمايندگي اولين دوره مجلس شوراي اسلامي بصورت مستقل ثبت نام نموده و مردم وارسته ساري به شهيد قاسمي راي داده و راهي مجلس شوراي اسلامي شد.

شهيد حجتالاسلام قاسمي پس از سالها تلاش براي اعتلاي اسلام و انقلاب اسلامي در شامگاه هفتم تيرماه ۱۳۶۰ در دفترمركزي حزب جمهوري اسلامي ايران به همراه شهيد دكتر بهشتي و يارانش به آرزوي ديرين خود رسيد و به لقاءالله نائل آمد.

« روحش شاد و راهش پر رهرو باد »

دسته بندی :

بدون دیدگاه

تعداد نظرات در انتظار تائيد : 405

نظر شما در مورد این اثر چیست دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید .