امروز یکشنبه ۰۶ خرداد ۱۴۰۳| ۲۲:۰۸:۵۱

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

شما اینجا هستید |

صفحه اصلی » عمومی » افزایش ۲۷ درصدی مرگ ناشی از مصرف قرص برنج در مازندران

اردیبهشت ۴, ۱۴۰۳ تاریخ انتشار

adminنویسنده

10212کد مطلب

61تعداد نمایش

بدون دیدگاهتعداد نظرات

افزایش ۲۷ درصدی مرگ ناشی از مصرف قرص برنج در مازندران

افزایش ۲۷ درصدی مرگ ناشی از مصرف قرص برنج در مازندران

به گزارش شیرگاه خبر از روابط عمومی اداره کل پزشکی قانونی مازندران، پارسال ۱۷۸ نفر بر اثر مسمومیت با قرص برنج در استان جان خود را از دست دادند که ۱۲۵نفر مرد و بقیه زن بودند. بررسی آماری از پزشکی قانونی مازندران نشان می دهد که از چهار سال گذشته روند مرگ ناشی از مسمومیت با قرص برنج در مازندران افزایشی است، بنابر آمار سال ۱۴۰۱، ‌ ۱۴۰ نفر بر اثر مسمومیت با قرص برنج در استان جان خود را از...

به گزارش شیرگاه خبر از روابط عمومی اداره کل پزشکی قانونی مازندران، پارسال ۱۷۸ نفر بر اثر مسمومیت با قرص برنج در استان جان خود را از دست دادند که ۱۲۵نفر مرد و بقیه زن بودند.

بررسی آماری از پزشکی قانونی مازندران نشان می دهد که از چهار سال گذشته روند مرگ ناشی از مسمومیت با قرص برنج در مازندران افزایشی است، بنابر آمار سال ۱۴۰۱، ‌ ۱۴۰ نفر بر اثر مسمومیت با قرص برنج در استان جان خود را از دست دادند که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال ۱۴۰۰ که ۱۲۷ نفرر بودند ۱۰ درصد افزایش داشت. سال ۱۳۹۹ تعداد ۷۵ نفر و سال ۱۳۹۸ تعداد ۱۲۱ نفر بر اثر مصرف قرص برنج در استان جان باخته بودند.

گزارش جدید پزشکی قانونی مازندران نشان می دهد که شهرستان بابل با ۳۷ نفر قربانی و آمل با ۲۶ فوتی بیشترین قربانیان را داشتند و بیشترین آمار مرگ با قرص برنج هم مربوط به شهریور پارسال با ۲۳ نفر بود.

بررسی ها از روند آمار فوتی ناشی از مسمومیت با قرص برنج در مازندران به عنوان مهمترین استان برنج خیز کشور نشان می دهد که محدودیت دسترسی مهم ترین عامل برای کاسته شدن خودکشی با این ماده سمی است.

افزایشی و یا کاهشی شدن این نوع از مرگ در مازندران در حالی است که طبق آمارهای پزشکی قانونی کشور از سال ۹۰ تا پایان سال ۹۷ آمار مرگ ناشی از مسمومیت با قرص برنج نوسانی ولی در مجموعه کاهشی بود، اما در سال ۹۸ به یکباره با ثبت ۱۲۱ نفر افزایش قابل توجهی یافت ولی در سال بعد یعنی سال ۱۳۹۹ کاهش حدود ۳۸درصدی یافت.

به نظر می رسد اگر دلیل دسترسی آسان را عامل اصلی خودکشی با قرص برنج در مازندران نظر بگیریم، قابل توجیه است، چراکه طی سال گذشته عمده کشاورزان و البته تجار برای فروش محصول خود به قیمت بیشتر و دلخواه خود؛ برای نگهداری و ماندگاری در مدت زمان بیشتر برنج؛ از قرص برنج استفاده کردند.

از آن جایی که استفاده از قرص برنج که حاوی فسفید آلومینیوم است در کشاورزی بویژه در بین شالیکاران شمال به دلیل کارآیی بالای آن در از بین بردن آفات انباری برنج از چند دهه پیش مرسوم شد. سهولت استفاده و رسوب نکردن در محصول از جمله ویژگی هایی دیگری است که سبب شد تا استفاده از آن در داخل گونی های برنج داخل آشپزخانه ها در نقاط مختلف کشور هم سرایت کند.

نگهداری برنج، بدون استفاده از مواد آفت براندازی مانند قرص فسفید آلومینیوم، سبب می شود تا آفت ‘ شپشک ‘ که مازندرانی ها به آن ‘ ایزی ‘ می گویند، به خاطر شرایط رطوبتی هوا و زمین بسرعت فعال و تکثیر شود. مقابله با این آفت تنها پیش از فعال شدن امکان پذیر است و پس از فعال شدن تقریبا بی فایده یا بسیار پرزحمت است.
شپشک از هسته برنج تغذیه می کند و در مقدار زیاد تکثیر می شود و در صورتی بی توجهی می تواند با حرکت نامریی از انبار یا آشپزخانه به سایر نقاط منزل رسوخ پیدا کند.

البته ذکر این نکته نیز ضروری است که قرص برنج در حالی بر اساس آمارهای رسمی پزشکی قانونی همچنان دومین روش خودکشی در کشور بویژه استان های شمالی به شمار می رود که حدود ۱۶ سال از بخشنامه ممنوعیت واردات آن می گذرد و حدود ۱۳ سال هم از ممنوعیت خرید و فروش آزاد آن سپری می شود.

فسفید آلومینیوم (ALP) یا قرص برنج یکی از شایع‌ترین آفت‌کش‌های مورد استفاده در صنعت کشاورزی است که در حضور آب، بخار آب یا اسید معده، گاز فسفین (PH۳) تولید می‌کند و موجب مسمومیت می‌شود.

این قرص ظرف سه تا چهار ساعت سیستم تنفسی و مغز را دچار مشکل می‌کند و فرد در اثر مرگی دردناک و زجرآور میمیرد. معمولا در کمتر از ۲۴ ساعت مصرف قرص برنج منجر به مرگ می شود. حتی در صورتی که فرد قرص برنج را بخورد یا بوی آن را استشمام کند دچار مسمومیت خواهد شد و چنانچه سم از بدن وی خارج نشود مرگ فرد حتمی خواهد بود.

برچسب ها :

دسته بندی :

بدون دیدگاه

تعداد نظرات در انتظار تائيد : 2

نظر شما در مورد این اثر چیست دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید .