امروز جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳| ۲۱:۳۹:۱۶

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

شما اینجا هستید |

صفحه اصلی » عمومی » تك درنا سفید سیبری به مازندران بازگشت

آبان ۱۷, ۱۳۹۹ تاریخ انتشار

adminنویسنده

4210کد مطلب

359تعداد نمایش

بدون دیدگاهتعداد نظرات

تك درنا سفید سیبری به مازندران بازگشت

تك درنا سفید سیبری به مازندران بازگشت

به گزارش شیرگاه خبر،این تك درنا كه ‘ امید ‘ نام دارد، آخرین بازمانده از درناهای سفید سیبری است كه در یك دهه اخیر با وجود مرگ زوجش ‘ آرزو ‘ اگر چه با تاخیر به تالاب فریدونكنار می آید. دوستداران طبیعت از یك ماه پیش آمدن این بازمانده گله غربی درنای سیبری را انتظار می كشیدند. امید در همه این سال ها از زیستگاه اصلیش در سیبری با طی كردن مسیر پنج هزار كیلومتری روسیه، قزاقستان و آذربایجان به...

به گزارش شیرگاه خبر،این تك درنا كه ‘ امید ‘ نام دارد، آخرین بازمانده از درناهای سفید سیبری است كه در یك دهه اخیر با وجود مرگ زوجش ‘ آرزو ‘ اگر چه با تاخیر به تالاب فریدونكنار می آید.
دوستداران طبیعت از یك ماه پیش آمدن این بازمانده گله غربی درنای سیبری را انتظار می كشیدند.
امید در همه این سال ها از زیستگاه اصلیش در سیبری با طی كردن مسیر پنج هزار كیلومتری روسیه، قزاقستان و آذربایجان به مازندران می آید و حدود چهار ماه از سال را با تغذیه در محدوده دامگاه‌های سنتی ازباران، سرخرود و فریدونكنار زمستان گذرانی می‌كند.
مسئول روابط عمومی محیط زیست مازندران روز چهارشنبه اعلام كرد كه محیط بانان این اداره كل فرود آمدن درنای سفید را صبح امروز اطلاع دادند.
كامیار ولیپور افزود: یگان حفاظت محیط زیست با كمك جوامع محلی و بومیان منطقه از امید به عنوان پرنده ای در خطرانقراض حفاظت می كند.
نسل درنای سفید از میان ۱۵ گونه درنای موجود، در حال انقراض است. این گونه درناهای سیبری بجز سال های ۸۸ و ۹۴ در تمامی نیم قرن گذشته مازندران را مقصد زمستان گذرانی خود انتخاب كرد .
دُرنای سیبری كه امید از گونه آنهاست و با نام علمی ‘گروس لئوكوجرانوس Grus leucogeranus ‘ شناخته می شود، پرنده‌ای در معرض خطر انقراض از خانواده درناهاست كه قدی نزدیك به یك ‌و نیم متر دارد و فاصله دو بال آن بیش از ۲ متر است. این درنا بدنی یكدست سفید با پاهای بلند سرخ ‌رنگ دارد و منقار بلند سیاهی روی صورت قرمز رنگ آن نشسته‌ است.
درنای سیبری به طور تاریخی به سه جمعیت اصلی شرقی ، غربی و مركزی تقسیم می‌شود. جمعیت مركزی این گونه منقرض شده است و جمعیت غربی هم به گفته كارشناسان محیط زیست در صورت مرگ امید به طور قطعی منقرض خواهد شد .
جمعیت شرقی درنای سیبری كه در واقع تنها گروه باقی مانده از این گونه است ، تابستان را در شرق سیبری زادآوری كرده و برای زمستان‌گذرانی به شرق چین می رود . از اعضای این گروه بیش از سه هزار قطعه باقی‌مانده است . زیستگاه زمستانی تقریبا تمامی جمعیت این گونه دریاچه ‘ پویانگ ‘ در چین و اطراف آن است.
همه ساله در زمستان ۱۵۰ گونه پرنده زمستان گذران با جمعیتی بالغ بر یك میلیون و ۵۰۰ هزار بال به تالاب و آبنبدان های مازندران از جمله تالاب بین المللی میانكاله می آیند.

دسته بندی :

بدون دیدگاه

تعداد نظرات در انتظار تائيد : 2

نظر شما در مورد این اثر چیست دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید .