امروز سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳| ۲۱:۲۵:۳۲

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

شما اینجا هستید |

صفحه اصلی » عمومی » خیز جدید موارد سرپایی کرونا در کشور مشاهده شده است

دی ۲۴, ۱۳۹۹ تاریخ انتشار

adminنویسنده

4946کد مطلب

312تعداد نمایش

بدون دیدگاهتعداد نظرات

خیز جدید موارد سرپایی کرونا در کشور مشاهده شده است

دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نشست خبری که امروز در رصدخانه طرح شهید سلیمانی برگزار شد با بیان اینکه تعداد مرگ و میر مبتلایان کرونا در کشورهای اروپایی و آمریکایی طی روزهای گذشته به شدت بالا بود، اظهار کرد: متاسفانه طی بیست و چهار ساعت گذشته ۴۲۸۱نفر در آمریکا، ۱۲۴۳نفر در بریتانیا، ۱۱۰۹نفر در برزیل، ۱۱۰۶نفر در آلمان، ۶۱۶نفر در ایتالیا، ۴۵۲نفر در فرانسه، ۴۰۸نفر در اسپانیا و ۱۷۱ نفر در ترکیه در پی ابتلا...

دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نشست خبری که امروز در رصدخانه طرح شهید سلیمانی برگزار شد با بیان اینکه تعداد مرگ و میر مبتلایان کرونا در کشورهای اروپایی و آمریکایی طی روزهای گذشته به شدت بالا بود، اظهار کرد: متاسفانه طی بیست و چهار ساعت گذشته ۴۲۸۱نفر در آمریکا، ۱۲۴۳نفر در بریتانیا، ۱۱۰۹نفر در برزیل، ۱۱۰۶نفر در آلمان، ۶۱۶نفر در ایتالیا، ۴۵۲نفر در فرانسه، ۴۰۸نفر در اسپانیا و ۱۷۱ نفر در ترکیه در پی ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده اند.

 

وی ادامه داد: علی رغم همه فشارها و مشکلاتی که این ویروس به جهان تحمیل کرد، تعداد مرگ و میر ناشی از کووید ۱۹ در کشور به کمتر از ۱۰۰تن کاهش پیدا کرده است و براساس آمار دریافتی متاسفانه در بیست و چهار ساعت گذشته ۹۷مرگ در کشور ثبت شده است که این آمار برای ما غم انگیز است اما در مقایسه با دنیا وضعیت مطلوب تری داریم.

 

دکتر نمکی با اظهار تاسف نسبت به شرایط بیماری در استان مازندران به سفر چند روز گذشته خود به این استان اشاره و عنوان کرد: متاسفانه طی شبانه روز گذشته ۲۱ هموطن ما در این استان به دلیل ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده اند.

 

وزیر بهداشت تصریح کرد: شهرهای ساری، آمل، قائمشهر، فریدونکنار و نکا در استان مازندران و دو شهر کردکوی و بندگز در استان گلستان از شهرهای قرمز کشور هستند. کارگران فصلی که برای چیدن مرکبات از استان گلستان به مازندران سفر کرده بودند در راه برگشت ویروس را منتقل کردند و دوشهر استان گلستان هم در وضعیت قرمز قرار گرفتند که با تلاش مسئولان استانی شرایط بیماری در حال تثبیت است.

 

وی به ویروس جهش یافته اروپایی با منشا انگلیسی و بریتانیایی اشاره و خاطر نشان کرد: به جز پنج مورد اعلامی، گزارشی از ابتلای جدید به این ویروس در کشور دریافت نشده است. با بررسی های صورت گرفته خوشبختانه ویروس جهش یافته ای در استان گلستان هم مشاهده نشده است.

 

آمادگی بانک مرکزی برای تامین ارز واردات واکسن کرونا

 

دکتر نمکی ضمن هشدار به مردم به دلیل  امکان بروز خیز جدید بیماری در کشور، یادآور شد: هموطنان توجه داشته باشند با کاهش آمار مرگ و میر، مبتلایان و بستری های ناشی از کرونا دچار ساده انگاری و عادی پنداری نشوند. مواردی از خیز جدید بیماری در برخی نقاط کشور به خصوص در موارد سرپایی دیده می شود که می تواند منجر به افزایش تعداد بستری و مرگ و میر شود.

 

وزیربهداشت تاکید کرد: هرگونه ساده انگاری چه در مسئولان و چه در مردم باز هم ما را وارد فاز خطرناکی خواهد کرد. با آنچه از روند بیماری در دنیا دریافت می کنیم همانگونه که ارتفاع فاز سوم بیماری در کشور ما بلندتر و سهمگین تر بود خدایی ناکرده اگر موج چهارم ما را درگیر کند، قطعا با چالش بزرگی مواجه خواهیم شد به همین دلیل مردم در حفظ این دستاورد ما را کمک کنند تا روزهای بهتری داشته باشیم. اگر تعداد مرگ و میر در مازندران اینگونه نبود به آمار۵۰ مورد در روز نزدیک می شدیم.

 

وی در ادامه به واکسن کرونا اشاره و با تاکید بر اینکه برای تهیه واکسن از منابع معتبر علی رغم بحث های موجود در کشور تلاش می کنیم، مطرح کرد: ما در وزارت بهداشت موضوع واکسن را تنها با نگاه کارشناسی و با ارائه گزارش های کارشناسی، خدمت تصمیم گیرنده های رده بالای نظام جمهوری اسلامی و بدون توجه به هر پدیده غیرکارشناسی، دنبال می کنیم.

 

دکتر نمکی افزود: در جلسه امروز هیات دولت موضوع را طرح کردیم و بانک مرکزی از طرف رییس جمهور برای تهیه واکسن از منابع مشخص شده مکلف شد، خوشبختانه پروتکل های تزریق واکسن را هم تدوین کرده ایم.

 

فاز سوم واکسن مشترک را با دقت و وسواس آغاز خواهیم کرد

 

وزیر بهداشت با بیان اینکه در زمینه واکسن داخلی هم آنچه که در مجموعه مطالعه بالینی انجام داده ایم، بسیار موفق بوده است، به کار مشترک ایران و کوبا برای ساخت واکسن اشاره و یادآور شد: علی رغم برخی جوسازی ها ما در کوبا قدرتمندی ساخت واکسن را سالهاست به صورت مشترک دریافت کرده ایم؛ واکسن هپاتیت بی که بیش از ۲۰سال است در کشور استفاده می شود یک کار مشترک بین انستیتو پاستور و کوبا است، همچنین پروژه تولید واکسن پنوموکوک را چندین سال است که با کشور کوبا آغاز کرده ایم.

 

وی ادامه داد: خوشبختانه واکسن کرونای تولید مشترک بعد از فاز مطالعات حیوانی، فاز اول و دوم بالینی را در بیرون از کشور پاس کرده و قرار است آن را در پاستور به صورت مشترک بسازیم. قراردادی را هم آماده کردیم و فاز سوم را با دقت و وسواس آغاز خواهیم کرد.

 

دکتر نمکی ابراز امیدواری کرد: همانطور که قول دادیم، در بهار آینده واکسن داخلی را هم با اطمینان و خیال راحت در خدمت مردم عزیز قرار دهیم.

دسته بندی :

بدون دیدگاه

تعداد نظرات در انتظار تائيد : 2

نظر شما در مورد این اثر چیست دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید .