امروز سه شنبه ۰۸ خرداد ۱۴۰۳| ۰۲:۵۶:۱۲

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

شما اینجا هستید |

صفحه اصلی » عمومی » عدم ثبت گزارش آلودگی پرندگان مهاجر/آخرین وضعیت کشتارگاه در سوادکوه و شرق مازندران

دی ۱۵, ۱۳۹۷ تاریخ انتشار

adminنویسنده

132کد مطلب

439تعداد نمایش

بدون دیدگاهتعداد نظرات

عدم ثبت گزارش آلودگی پرندگان مهاجر/آخرین وضعیت کشتارگاه در سوادکوه و شرق مازندران

عدم ثبت گزارش آلودگی پرندگان مهاجر/آخرین وضعیت کشتارگاه در سوادکوه و شرق مازندران

سیدحسین رضوانی در گفت‌وگوی اختصاصی با بلاغ، اظهار کرد: ما در ارتباط با درگیری طیور به بیماری‌های شایع در طول سال همیشه اعلام کردیم و اعلام می‌کنیم که در شش ماهه دوم سال، حساسیت شیوع بیماری بیشتر از شش ماهه اول سال است. وی در خصوص سلامت پرندگانی که توسط شکارچیان در آب‌بندان‌ها شکار و مورد مصرف و یا فروش قرار می‌گیرند؛ پاسخ داد: در خصوص پرندگانی که شکار می‌شوند، محیط زیست امسال واقعا خوب عمل کرد نه اینکه جلوی...

سیدحسین رضوانی در گفت‌وگوی اختصاصی با بلاغ، اظهار کرد: ما در ارتباط با درگیری طیور به بیماری‌های شایع در طول سال همیشه اعلام کردیم و اعلام می‌کنیم که در شش ماهه دوم سال، حساسیت شیوع بیماری بیشتر از شش ماهه اول سال است.

وی در خصوص سلامت پرندگانی که توسط شکارچیان در آب‌بندان‌ها شکار و مورد مصرف و یا فروش قرار می‌گیرند؛ پاسخ داد: در خصوص پرندگانی که شکار می‌شوند، محیط زیست امسال واقعا خوب عمل کرد نه اینکه جلوی شکار را بتواند بگیرد؛ بلکه در خصوص تا حدی با ورود آن‌ها، ساماندهی و جمع‌آوری دام‌های غیرمجاز انجام شد و ما هم به صراحت نگفتیم که شکار نکنید؛ اما توصیه کردیم شکار نکنند و استفاده نکنند، خرید و فروش نکنند؛ چرا که همیشه این پرندگان مهاجر، نه اینکه حتما آلوده باشند؛ اما احتمال است که آلوده باشند و اگر آلوده باشند یعنی انتقال بیماری.

گزارشی مبنی بر آلودگی پرندگان مهاجر به ثبت نرسیده است
مدیرکل دامپزشکی مازندران خاطرنشان کرد: در حوزه پرندگان شکار ما نمونه‌های زیادی گرفتیم و تا به امروز هنوز گزارشی مبنی بر آلودگی این پرندگان به ثبت نرسیده است.

این مقام مسئول بیان کرد: به همکاران‌مان در سایر شهرستان‌ها و نیز دستگاه‌های ذیربط اعلام کردیم که اگر پرنده بیمار و یا پرنده تلف شده در حوزه محیط زیست اعم از پرندگانی که در آب‌بندان‌ها هستند، تالاب‌ها هستند و یا حوالی دریاها و در کل پرندگانی که غیربومی محسوب می‌شوند، غیر صنعتی و مهاجر محسوب می‌شوند  مشمول پرندگانی می‌شوند که غیر موارد کنترلی ما است؛ به ما اطلاع دهند تا نمونه‌گیری شود و ما نسبت به اعلام هشدارها اقدام کنیم که تا به امروز گزارشی از تلفات پرندگان مهاجر هم نداشتیم.

تاکنون گزارشی مبنی بر آنفلوانزای مرغی جدید در مازندران نداشتیم
رضوانی در خصوص شیوع بیماری و آلودگی طیور و واحدهای بومی استان به خبرنگار ما پاسخ داد: در خصوص واحدهای بومی و گوشتی و روستایی باید یک اصل را بپذیریم و ان اینکه هر چه تعداد پرندگان طیور بومی بیشتر باشد باید احتمال به وجود بیماری دهیم و اینکه بیشتر هم خواهد شد؛ به طور مثال هر چه تعداد خودرو در سطح جاده‌ها بیشتر باشد، احتمال تصادفات بیشتر خواهد بود، در این باره هم هر چه تعداد پرندگان بیشتر باشد، احتمال بیماری بیشتر خواهد بود.

وی افزود: درباره طیور بومی ما باید بگوییم که استان مازندران، مستعد بیماری است، آنفلوانزا ویروسی است که در استان می‌تواند وجود داشته باشد نه اینکه الآن وجود داشته باشد و ما همیشه به دامپزشکان، خانه‌های بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی، جهاد کشاورزی و سایر دستگاه‌های ذیربط اعلام کردیم اگر گزارشی از تلفات بومی در روستاها دارید به دامپزشکی اطلاع دهید تا ما کنترل کنیم تا اگر بیماری وجود دارد به صنعت کشیده نشود.

مدیرکل دامپزشکی مازندران بیان کرد: در خصوص واحدهای صنعتی، باید بگوییم فصل زمستان فقط با شیوع بیماری آنفولانزا مواجه نیستیم بلکه احتمال شیوع بیماری‌هایی نظیر: نیوکاسل، برونشیت، کانگارو، کمپولست تنفسی، آنفلوانزای قدیمی و آنفلوانزای انسانی وجود دارد، الان تعدادی از مرغداری‌های صنعتی ما بیماری نیوکاسل دارند؛ نیوکاسل یک بیماری ویروسی است که می‌تواند زمینه برای بیماری‌های دیگر مستعد کند تا بیماری‌های دیگر خود را نشان دهد.

این مقام مسئول اضافه کرد: برخی کارشناسان معتقدند به دلیل گرانی واکسن، برخی دیگر کمبود واکسن، برخی دیگر افزایش قیمت مواد ضد عفونی، برخی کاهش قدرت خرید مرغدار و غیره همه و همه دست به دست هم داد تا مرغدار اصول بهداشتی و ایمنی را رعایت نکند و قرنطینه اصلی را حفظ نکند تا بیماری خود را نشان دهد.

رضوانی متذکر شد: ما الآن بیاری نیوکاسل داریم و می‌توانم بگویم شاید در آینده‌ای نه چندان دور بیماری برونشیت و یا کانگارو را نیز داشته باشیم که از بیماری‌های خطرناک طیور هستند که فقط به طیور آسیب می‌زند، اما بیماری آنفولانزایی که مدنظر شما است به آن صورت که بشود لحاظ کنیم نه در استان نداریم.

تمامی واکسن‌های طیور و دامی در بازار وجود دارد/ گرانی واکسن را تأیید می‌کنم
وی در خصوص اینکه برخی مرغداران از نبود واکسن و گرانی آن گلایه کرده‌اند؛ گفت: واکسن در بازار وجود دارد، اینکه گران هست، بله تأیید می‌کنیم اما هر کسی می‌خواهد به نحوی خود را تبرئه کند و به گردن دیگری بیندازد، امروز واکسن هست و چون گران است، می‌گوید واکسن نیست و نمی‌زند؛ کدام واکسن است که وجود ندارد، تمامی واکسن‌های مورد نیاز مرغداران در بازار است اما گران است.

مدیرکل دامپزشکی مازندران در خصوص واکسن‌های دامی نیز پاسخ داد: در خصوص دام یک زمانی واکسن بیماری تب برفکی  وارد می‌شد اما امروز تنوع واکسن تب برفکی بسیار زیاد است؛ اروز ما در این بخش از واکسن ۳ هزار تومانی داریم تا واکسن ۹ هزار تومانی. دامدار حق انتخاب دارد. پس واکسن هست، بی توجهی، کم توجهی وجود دارد و نباید عدم رغبت دامدار و مرغدار را به حساب نبود واکسن بگذاریم.

این مقام مسئول تصریح کرد: بیماری تا زمانی‌که قرنطینه شکسته نشود، شیوع نمی‌یابد، تا انتقال از طریق مکانیکی، تجهیزات و دان از درب مرغداری وارد نشود، بیماری به وجود نمی‌آید و این حساسیت و توجه مرغدار و دامدار را می‌طلبد.

در حوزه سلامت دامی هیچ مشکلی نداریم
رضوانی تأکید کرد: ما در حوزه سلامت دام هیچ مشکلی در استان نداریم، چه دام سبک و چه دام سنگین؛ از نظر طیور، مرغدارانی که تلفات داشته‌اند، دلیل اصلی عدم واکسیناسیون طیور در دوره قبل از آغاز تلفات بوده است که به هر دلیلی، اقدام نکرده‌اند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا دامپزشکی نظارت متمرکزی در خصوص انجام واکسیناسیون از سوی مرغداران دارد یا خیر، اظهار کرد: ما در مازندران نزدیک به دو هزار و ۵۰۰ مرغداری داریم و ما نمی‌توانیم به تمامی این واحدها سر بزنیم و ببینیم واکسیناسیون انجام داده‌اند یا خیر، ضمن آنکه حضور ما در مرغداری‌ها خود با تبعاتی نیز همراه است چرا که همکار ما ممکن است پا به یک مرغداری آلوده بگذارد و در بازدید از مرغداری دیگر، ناقل بیماری باشد که ممکن است خسارات چند ده میلیونی به بار آورد و یا ویروس بیرون قرنطینه باشد و با ورود به سالن موجب انتقال ویروس شود.

فعالیت ۱۷ کشتارگاه صنعتی در مازندران
مدیرکل دامپزشکی مازندران در پاسخ به سوال خبرنگار ما در خصوص وضعیت کشتارگاه‌های طیور و دامی در استان مازندران و خلأ وجود کشتارگاه در شرق مازندران و همچنین سوادکوه گفت: ما در بخش طیور هیچ مرغداری سنتی نداریم؛ ما در کشتارگاه دامی، ۱۷ واحد صنعتی داریم که حدود ۸ کشتارگاه نیمه صنعتی و یا همان سنتی بروز محسوب می‌شوند که تغییرات اعمال شده است و ساختار آن صنعتی شده است.

این مقام مسئول ادامه داد: در خصوص سوادکوه هم در قائم‌شهر یک مجوز داده شده است که در حال ساخت کشتارگاه است تا دو شهرستان قائم‌شهر و سوادکوه را پوشش دهد؛ در شرق مازندران نیز چند سرمایه‌گذار آمده‌اند که در حال ارزیابی زمین و پیگیری آن هستیم که در صدد بررسی و تعیین فرد اصلح برای صدور مجوز هستیم تا استارت ساخت کشتارگاه در شرق استان زده شود؛ در خصوص غرب استان نیز علاوه بر اینکه مجوزهای جدیدی داده شده است که در حال ساخت است، کشتارگاهی در عباس‌آباد وجود دارد که از رامسر تا نشتارود را مورد پوشش خود قرار داده است و مشکلی در تأمین، علیرغم کشتار بالای دام نداریم.

بیشترین مشکل کشتارگاه مربوط به شرق مازندران است
رضوانی خاطرنشان کرد: بیشترین نگرانی ما در حوزه نداشتن کشتارگاه صنعتی متوجه شرق استان می‌شود که در حال حاضر این خلأ، توسط کشتارگاه ساری پوشش داده می‌شود و گاه برخی مقاومت‌های قصابان برای طی مسیر در کشتارگاه‌ها و ذبح در شهرستان‌ها مشاهده می‌شود که دامپزشکی برابر قانون قاطعانه برخورد کرده است.

عرضه و فروش گوشت در بیرون قصابی‌ها تخلف و غیرقانونی است
وی در پاسخ به اینکه در برخی شهرستان‌های غرب استان، گوشت دامی در بیرون واحدهای صنفی قلاب می‌شود و به مصرف‌کنندگان عرضه می‌شود؛ بیان کرد: فروش و عرضه گوشت در بیرون از واحدهای صنفی کاملا تخلف و غیرقانونی است و هر گزارشی ارائه شود، بلافاصله اقدام خواهیم کرد.

مدیرکل دامپزشکی مازندران با بیان اینکه صد در صد قصابی‌های استان مجهز به یخچال هستند، گفت: بعضا گزارش‌هایی مبنی بر قلاب گوشت در بیرون واحد صنفی از سوی قصابان داده شده است که علاوه بر ورود دستگاه‌های ذیربط، مردم نیز باید با ابراز گلایه از قصاب و عدم خرید، حساسیت خود را به این تخلفات بروز دهند.

تشکیل ۳۵۰ پرونده قضایی طی سال‌جاری
این مسئول اعلام کرد: طی سال‌جاری بیش از ۳۵۰ پرونده قضایی در حوزه تخلفات این بخش تشکیل شده است که شامل مرغدار، دامدار، قصاب، بازار عرضه و تقاضا و ضبط محموله‌های غیرمجاز است.

رضوانی در بخش پایانی توصیه کرد: با توجه به آغاز فصل سرما و شیوع بیماری از تمامی دامداران و مرغداران خواست تا نکات بهداشتی و ایمنی را کاملا جدی گرفته و نسبت به رعایت آن کوشا باشند تا هم خودشان را درگیر نکنند، هم جوامع انسانی و هم صنعت را؛ چرا که در این شرایط اقتصادی بخاطر منفعت چند ده هزار تومانی از تزریق واکسن خودداری کنند.

وی گفت: به دامداران می‌گویم قیمت ۵ هزار تومانی واکسن در برابر قیمت ۷۰ هزار تومانی گوشت، قیمتی نیست که در صورت بروز بیماری، چندین میلیون متضرر خواهند شد.

دسته بندی :

بدون دیدگاه

تعداد نظرات در انتظار تائيد : 2

نظر شما در مورد این اثر چیست دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید .