امروز یکشنبه ۰۶ خرداد ۱۴۰۳| ۲۳:۳۶:۲۹

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

شما اینجا هستید |

صفحه اصلی » عمومی » هیات نظارت صحت انتخابات شوراهای مازندران را تایید کرد

تیر ۲۲, ۱۴۰۰ تاریخ انتشار

adminنویسنده

8207کد مطلب

281تعداد نمایش

بدون دیدگاهتعداد نظرات

هیات نظارت صحت انتخابات شوراهای مازندران را تایید کرد

هیات نظارت صحت انتخابات شوراهای مازندران را تایید کرد

به گزارش شیرگاه خبر ،سیدعلی سلیلی ،تمامی اعتراضاتی که نسبت به نتایج انتخابات شوراها در استان صورت گرفته بود ، بررسی و در نهایت تایید شد که همه شرایط برگزاری انتخابات شوراهای اسلامی شهرها و روستاهای استان سالم بوده است. وی با اظهار این که در هر رقابتی برنده و بازنده وجود دارد و اعتراض ها هم امری طبیعی است ، توضیح داد : هیات نظارت در پی شکایت برخی از افراد که دارای آرای نزدیکی با رقبایشان بودند اقدام...

به گزارش شیرگاه خبر ،سیدعلی سلیلی ،تمامی اعتراضاتی که نسبت به نتایج انتخابات شوراها در استان صورت گرفته بود ، بررسی و در نهایت تایید شد که همه شرایط برگزاری انتخابات شوراهای اسلامی شهرها و روستاهای استان سالم بوده است.
وی با اظهار این که در هر رقابتی برنده و بازنده وجود دارد و اعتراض ها هم امری طبیعی است ، توضیح داد : هیات نظارت در پی شکایت برخی از افراد که دارای آرای نزدیکی با رقبایشان بودند اقدام به بازشماری بعضی از از صندوق های رای کرد و خوشبختانه مشخص شد که در شمارش آرا مشکلی وجود نداشت.

سلیلی گفت : در بعضی از حوزه های شهرهای استان مازندران از جمله شهر ساری شکایت داشته ایم و هیات عالی استان در جلسات شبانه روزی شکایات را طبق قانون بررسی کرد ولی تخلف مستندی وجود نداشت.

وی توضیح داد : همانند گذشته در این دوره هم با ادعاهایی در باره خرید و فروش آرا را در انتخابات بعضی از شورای اسلامی شهرها و روستاهای مازندران داشتیم ، اما برای اثبات چنین ادعاها و گزارش ها یا شکایات ارائه مستندات بسیار مهم و ضروری است که در اختیار نداشتیم و ارائه نشد و حتی در بعضی از حوزه های شهری هم که افراد هوادار در بیرون از شعب اخذ رای دستگیر شدند ، سند محکمه پسندی برای شکایت به دستگاه قضایی وجود نداشت که بتواند منجر به صدور حکم شود.

دبیر هیات نظارت بر انتخابات شورای اسلامی شهر و روستای مازندران تصریج کرد : هیات عالی نظارت نمی تواند بدون استدلال و رای دادگاه ، انتخابات یک حوزه را باطل کند ، چون ابطال منوط به قانون و حکم دادگاه است.

وی با بیان  این که هیات نظارت بر انتخابات ۲۲ شهرستان مازندران هم قبل از هیات عالی نظارت پس از بررسی های همه جانبه  صحت انتخابات شوراهای اسلامی را تایید کردند، گفت : در ۲۲شهرستان مازندران چهار هزار و ۱۶۲ شعبه اخذ رای وجود داشت که هفت هزار نفر به عنوان ناظر و بازرس مردمی در آن فعالیت داشتند و به همین دلیل تخلف سازمان یافته که بتواند نتایج انتخابات را تغییر دهد ، عملا غیر ممکن بوده است.

سلیلی همچنین از تلاش فرماندران و بخشداران در برگزاری انتخابات سالم و امن در مازندران قدردانی کرد و گفت : علاوه بر این که حتی گزارش جزئی از تخلفات عوامل اجرایی به هیات عالی نظارت در استان گزارش نشده بود ، بلکه کم کاری نیز گزارش نشده است و رسانه ها نیز در این مدت بسیار مطلوب در مازندران اطلاع رسانی کردند.

مشارکت ۶۰.۴ درصدی شوراهای مازندران 

دبیر اجرایی هیات عالی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی مازندران میزان مشارکت در انتخابات شوراهای استان را ۶۰.۴ درصد واجدان شرایط اعلام کرد و گفت : ما در این دوره شاهد برگزاری انتخابات شوراهای اسلامی در ۲ هزار و ۲۳۹ روستا با سه کرسی اصلی ، ۱۷۳ روستا با پنج کرسی و ۶۲ حوزه شهری بودیم .

وی با اظهار این که مشارکت در برخی نقاط استان برای انتخابات شوراهای اسلامی بیش از ۱۰۰ درصد بود ، توضیح داد : بررسی ها نشان می دهد که مشارکت در ۲۰۰ روستای استان و یک شهر سوادکوه شمالی بیش از ۱۲۵ درصد واجدان شرایط بوده است.

سلیلی با اعلام این که آمار مشارکت بیشتر از واجدان شرایط در شوراهای اسلامی شهر و روستا خلاف بخشنامه انتخابات است و باید مورد رسیدگی قرار بگیرد ، گفت : پس بررسی های همه جانبه این موضوع به هیات مرکزی نظارت ارجاع شده است تا به عنوان یک مشکل ویژه استان مازندران مورد بررسی قرار گیرد و در صورت لزوم در قوانین بازنگری شود.

وی علت مشارکت بیشتر از واجدان شرایط در استان را هم نزدیکی و فاصله کم بین حوزه انتخابی شهر و روستا از یک سو و حضور گردشگران و غیربومیان از سوی دیگر دانست و افزود : به همین دلایل است که ما با مشارکت بیش از ۱۲۵ درصدی مواجه می شویم.

احیای اعتماد مردم ، وظیفه سنگین شورای ششم

دبیر هیات عالی نظارت انتخابات ششمین دوره شورای اسلامی شهرها و روستاهای مازندران صیانت از حقوق مردم و بازگرداندن اعتماد شهروندان را وظیفه مهم اعضای جدید شوراهای اسلامی دانست و گفت : با توجه به این که مردم استان ذهنیت خوبی از بعضی شوراهای اسلامی دروه پنجم ندارند ، عملکرد شورای جدید برای جلب رضایتشان بسیار مهم است.

وی افزود : شورای جدید باید اعتماد مردم به این نهاد مردمی را با عملکرد صحیح برگرداند و امیدواریم که هیات نظارت بر عملکرد شوراها هم تشکیل شود و چه بهتر که نام و عملکرد هیات عالی نظارت بر انتخابات تبدیل به هیات نظارت بر عملکرد شوراها شود همان گونه که آئین نامه این مصوبه  در کمیسوین داخلی مجلس نیز به تصویب رسیده است.

سلیلی با تاکید بر این که نگاه به شوراهای اسلامی شهرها و روستاها در دوره ششم باید بهینه شود ، گفت : بازنگری قوانین انتخابات و وظایف شورای اسلامی نیز ضروری است ، چرا که هنوز شوراهای اسلامی شهر و روستا جایگاه پارلمانی به عنوان یک جایگاه مشورتی و  تصمیم گیری به خود نگرفته است و عمدتا جایگاهشان در حد صدور پروانه در شهر و روستا خلاصه شده است و دغدغه  نسبت به مطالبه عمومی شهروندان ندارند .

انتخابات ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا همزمان با انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم ۲۸ خرداد ماه امسال برگزار شد و مازندرانی ها تکلیف ۳۴۱ کرسی شورای شهر و هفت هزار و ۶۸۳کرسی شورای روستایی را برای یک دوره چهار ساله مشخص کردند.

طبق گزارش ستاد انتخابات مازندران ، در دوره ششم یکهزارو ۵۱۶ داوطلب برای کرسی های شورای شهر و ۱۴هزارو پنج نفر برای کرسی های شورای روستاها با هم رقابت داشتند.

طبق اعلام اداره کل ثبت احوال مازندران ، در این دوره از انتخابات ۲ میلیون و ۴۷۴هزار و ۲۰۵ نفر از شهروندان استان واجد شرایط رای بودند.

دسته بندی :

بدون دیدگاه

تعداد نظرات در انتظار تائيد : 2

نظر شما در مورد این اثر چیست دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید .